دوشنبه, 03/03/1400 - 18:25 azargh-admin
همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر صورت گرفت؛

دیدار مسئول و اعضای بسیج هنرمندان آذربایجان غربی با شاعر برجسته کشوری استاد محمدیان

اشعار علی محمدیان در بیان حماسه جاودان شهدا و رزمندگان در دوره دفاع مقدس و همچنین اشعار آیینی وی از میراث ماندگار شعر معاصر کشورمان محسوب می شود.

ظهر روز دوشنبه 3 خردادماه مصادف با سالروز آزادسازی خرمشهر، قاسم زاده علی- مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجان غربی به همراه جمعی از اعضای بسیج هنرمندان استان در منزل شخصی استاد علی محمدیان حضور یافتند و با ایشان دیدار و گفتگو نمودند .

در این دیدار مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان با اهداء لوح تقدیر از ایشان تقدیر به عمل آورد.

آشنایی با شاعر برجسته کشوری استاد علی محمدیان

استاد علی محمدیان متخلص به «مُسافِر» در سال 1313 در همدان چشم به دنیا گشود، تحصیلاتش را تا سیکل اول در زادگاهش ادامه داد، سپس به کار و آموزش کاشیکاری پرداخت، از جوانی به ورزش هم علاقمند بود و به ورزش زورخانه ای بیشتر تمایل داشت و سال ها هم از ورزشکاران فعال کشوری بود و بازنشسته این رشته است.

محمدیان از سال 1335 مقیم ارومیه شد و با شادروان «پوراندخت کربلایی عباسی» ازدواج کرد که حاصل این وصلت دو فرزند پسر و چهار فرزند دختر شد.

حکایت شعر و شاعری محمدیان به صورت جدی از دهه 1350 یعنی حدود چهل سالگی شروع می شود. گر چه به گفته خودش او از کودکی به شعرخوانی و مطالعه دواوین شعرا خیلی علاقمند بوده و مطالعه هم می کرده و گاهی با گفتن بیتی و ابیاتی طبع آزمایی می کرده است، اما علاقمندیاش به استاد شهریار و مطالعه دیوان ایشان و تاثیر زبان معاصر شهریار در روحیه اش، باعث شد به تدریج و مستمر به سرودن غزل روی آورد.

حاصل کار محمدیان در چهار دهه شاعری نزدیک به چهار صد غزل و چند شعر دیگر در قالب های مختلف است و تاکنون فقط یک مجموعه شعر ایشان به نام «سفینه عشق» از سوی انتشارات یاز در ارومیه منتشر شده و یک مجموعه هم حاضر و آماده چاپ است.

وی در دهه هفتاد دو سال مسئول انجمن ادبی ارومیه بوده است و در اکثر همایش ها و جشنواره های شعر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حضور داشته و هنوز هم با گذشت بیش از هشتاد سال سن، سعی می کند حضور یابد. اشعار او در بیان حماسه جاودان شهدا و رزمندگان در دوره دفاع مقدس و اشعار آیینی وی از میراث ماندگار شعر معاصر کشورمان محسوب می شود.

استاد علی محمدیان انسانی متواضع و از عمق دل معتقد به اخلاق انسانی و دلداده محبت اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) است، سرمایه ماندگار او این است که او خودش و شعرش امروز در بین شاعران جوانی که همچون نوادگان او هستند، بسیار محبوب است و دوستش می دارند.

کاش قدر بزرگان قلم این مرز و بوم بیشتر از این ارج نهاده شود...